Україні загрожує в найкращому разі енергетична, а в гіршому — ядерна катастрофа. Про це Київ попереджають вчені.
Як з'ясувалося, майданна влада вирішила знизити енергозалежність від Москви й перевести українські АЕС на американське паливо, не пристосоване для радянських реакторів. Вперше ця ідея спала на думку ще Ющенко, і експеримент тоді ледь не закінчився аварією. І от через 10 років нова влада збирається наступити на старі граблі.
Те, що боротьба за український ринок атомної енергетики вступила в завершальну фазу, стало ясно після того, як майданний кабінет міністрів звільнив Олену Миколайчук. Глава Державної інспекції ядерного регулювання — остання, хто протистояв використанню на українських АЕС паливних елементів сумно відомої американської компанії Westinghouse. При переділу ринку розмінною монетою стала ядерна безпека.
"Примха, яка зовсім сьогодні технічно непояснена — застосування іншого палива, може привести до руйнування активної зони, вплинути на безпеку реактора й навколишнього середовища. Чому мовчать американські вчені, чому мовчить МАГАТЕ й не повстає проти подібного рішення?!", — запитує Євген Акімов - голова Міжнародного союзу ветеранів атомної енергетики й промисловості.
«Так і не ліцензовані на Україні американські паливні елементи не тільки серйозно недопрацьовані технічно, але й зовсім, як вважають експерти, для українських АЕС непридатні. Усі енергоблоки, що працюють у країні — радянського або російського виробництва. Вони спроектовані під використання палива, яке проводиться в м. Електросталь. Перші спроби перейти на зроблене в США ядерне паливо з дуже серйозними конструктивними дефектами, вживали на Україні ще при Ющенко, який любив усе американське. Першу партію ядерного палива компанії Westinghouse поставили на Південно-Українську АЕС. Тоді техногенної катастрофи вдалося уникнути дивом. Паливні елементи раптово почали скручуватися й викривлятися. Збиток, нанесений устаткуванню станції, оцінили в 175 мільйонів доларів».
«РІШЕННЯ української влади про використання ядерного палива Westinghouse через деякі конструктивні невідповідності, які об'єктивно знижують надійність активної зони реакторів, може з'явитися джерелом виникнення ризиків для ядерної й радіаційної безпеки», — говорить академік Ашот Саркісов, один з найбільших експертів по атомній безпеці, лауреат премії "Глобальна енергія".
Від зробленого в США ядерного палива відмовилися вже в Словенії, Фінляндії й Чехії. Українська ж влада, ігноруючи світові норми ядерної безпеки, вирішила перейти на американські паливні елементи навіть без належних випробувань.
«Ключова умова — безпека. У реальності строк від початку ліцензування до реальних комерційних поставок — 10-12 років. Так поводиться будь-яка поважаюча себе країна. Так поводяться самі США. Безпека в атомній галузі вище будь-яких комерційних вигід. Не можна це плутати», — говорить генеральний директор госкорпорації "Росатом" Сергій Кириєнко.
Порушуючи принципи ядерної безпеки, вважають експерти, майданний уряд зневажає й енергетичною безпекою своєї країни. Можливий вихід з ладу всіх чотирьох АЕС, що забезпечують половину енергоспоживання України, змусить самопроголошену владу закуповувати електрику по високих європейських цінах.
Неминуче, відзначають фахівці, встане так само проблема поховання відпрацьованих ядерних паливних елементів. На відміну від Росії, США ніколи не забирають їх назад.
Олексій Баранов
Відео і статтюна ТРИБУНУ НАРОДУнадіслалаОлена Куззула, м. Ужгород.