ЦЕРЕМОНІЯ НА ЧЕСТЬ 120-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЗОРГЕ ПРОЙШЛА В ТОКІО
07.10.2015
А чи не скаже вельми шановна українська публіка, чому пам'ять про лютого ворога мілітаристської Японії й нацистської Німеччини 40-х, дотепер жодного разу не опоганена японськими поцріотами? А тому, що «розруха не в клозетах, а в головах»....
4 жовтня на цвинтарі Тама в пригороді Токіо пройшла церемонія покладання вінків на честь 120-ліття від дня народження легендарного радянського розвідника Ріхарда Зорге.
Співробітники апарата військового аташе російського посольства виставили почесну варту біля могили Зорге. Російські дипломати й учні зі школи імені Героя Радянського Союзу Ріхарда Зорге, яка працює при дипломатичній місії РФ у Токіо, поклали до могили вінки й квіти.
Ріхард Зорге радянський розвідник народився 4 жовтня 1895 року під Баку. Перед початком війни він зміг одержати точну інформацію про напад нацистської Німеччини на Радянський Союз і про сили німецької армії, які будуть у ньому задіяні, а восени 1941 року повідомив про те, що Японія не буде нападати на СРСР, що дозволило перекинути сибірські дивізії на оборону Москви.
Ріхард Зорге працював у Японії з 1933 року як кореспондент німецьких газет, будучи при цьому радянським розвідником. Його блискучі аналітичні статті відкрили йому дорогу в посольство Німеччини, де він, завдяки своєму шарму, знанням і розуму незабаром завоював дружбу військового аташе, а потім йому була запропонована робота в якості прес-аташе. Існує інформація, що Зорге навіть було запропоновано очолити партійну організацію Націонал-Соціалістської партії в посольстві.
Перед шармом радянського розвідника не зміг устояти навіть його японський слідчий. У своїх записках про Зорге він пише, що "це була чарівна людина, незважаючи на те, що він злочинець, і я вів його справу".
Навіть перебування Зорге у в'язниці овіяне романтичним ореолом. Є легенда про те, що в обмін на своє визнання в шпигунстві на користь СРСР він попросив не піддавати переслідуванню жінок - членів його групи.
Зорге був запеклим курцем, його останнім бажанням перед стратою було викурити цигарку.
В 1964 році, через 20 років після смерті в японській в'язниці, Ріхарду Зорге було привласнене звання Героя Радянського Союзу.